Курс Валют

Курс валют предоставлен сайтом kurs.com.ua
КРИВОРІЖЦІ ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ЛЕГЕНДАРНОГО ОТАМАНА СТЕПОВОЇ ДИВІЗІЇ КОСТЯ ПЕСТУШКА (ВІДЕО) PDF Друк
Субота, 10 лютого 2018, 19:17

pestushko 2

Учасників заходу приймав КДПУ, напередодні знакової дати тут зібралося чимало гостей і з інших міст України. Краєзнавці, історики, літератори, викладачі знайомилися з новинками книжкової виставки-продажу сучасних збірок-досліджень, ділилися цікавою інформацією. Чималий гурт зібрав гість з Києва Роман Коваль, який першим за часів незалежності дослідив долю отамана Холодного Яру і відкрив цю постать для українців.

Зараз міські дослідники з’ясовують імена й інших козацьких ватажків, які очолювали повстання в губерніях України. Отаман Степової дивізії, потім – Холодного Яру Кость Пестушко посідає в цьому колі особливе місце. Він був ініціатором повстання у Кривому Розі проти влади більшовиків у травні 1920 року. Його загін нараховував близько 20 тисяч бійців, які билися за вільну Україну. Ці та інші події дослідив у своїй збірці «Антибільшовицький рух Опору на Криворіжжі у 1919-1923 роках» міський історик Олександр Мельник, презентацію цієї книги було приурочено до 120-ї річниці з дня народження отамана.

Щороку сміливого отамана вшановують і біля пам’ятного знаку на його малій батьківщині отамана в селищі Ганнівка Криворізького району. За радянських часів імя Пестушка перебувало в забутті, майже всю його родину вислали. Ці події згадував на вечорі відомий криворізький літератор, спів ініціатор заходу Володимир Стецюк. Він теж виніс на широкий загал свою збірку поезій «Повстання», яку присвятив захисникам України минулого і сьогодення.

Цікаві архівні матеріали представив на заході для дослідників і Криворізький історико-краєзнавчий музей. Нашим журналістам навіть вдалося побачити оригінальні світлини початку минулого століття, які висвітлюють часи повстанської боротьби. Здивували гостей і козаки Інгульської паланки, продемонструвавши світлини та зброю, якою билися колись криворізькі повстанці, ці речі з приватних архівів демонструвалися вперше.

Цей захід дав можливість суттєво поповнити скарбничку матеріалів студентам і педагогам криворізьких вишів, які досліджують повстанський рух на Криворіжжі.

Як згадував брат легендарного отамана Юрій Пестушко у своїй книзі «Отаман Холодного Яру», останніми словами Костя були – «Як стане Україна вільною, передайте привіт!». І так вийшло, що сьогодні це прохання 22-річного ватажка виконують вже нинішні криворіжці. Повертаючи з небуття імена повстанців і продовжуючи вести боротьбу за свою незалежність у боях на сході країни.