Погода

Погода
Погода в Кривом Роге

влажность:

давление:

ветер:

Курс Валют

допомога з курсовими
ВИЗВОЛЕННЯ МІСТА. (ВІДЕО) PDF Друк
П'ятниця, 31 січня 2014, 18:52

osvoboj Ukrainy

У 2014-му Кривий Ріг відзначає 70 річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. 

У 2014-му Україна відзначає 70 річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. Протягом 1943-44-го тривали кровопролитні бої за звільнення окупованих територій. 70 років звільнення від влади нацистів відзначає і наш Кривий Ріг, до цієї дати ми відкриваємо нову рубрику, яка висвітлюватиме картину боїв у нашому краї. 30 січня 1944-го розпочалася Криворізько-Нікопольська операція.

Бої за Кривий Ріг ветерани Великої Вітчизняної порівнюють з протистоянням на Курській дузі. Майже 4 місяці радянські бійці стояли на підступах до міста, не маючи сил зламати ворожу оборону. Сотні атак захлинулися під хутором Високий, котрий був важливим пунктом оборони фашистів, бо закривав вихід на Кривий Ріг.  Існував наказ: просуватися вперед, на підступи до Кривбасу, і за виконання цього наказу заплатили життям на висоті 154-6 десятки тисяч радянських солдат. Завдяки криворізьким пошуковцям, тепер достовірно  відомо: частини, які визволяли хутір Високий, рушили потім на Кривий Ріг. А було це наприкінці січня.

Криворізько-Нікопольська операція розпочалася 30 січня 1944 року. Вже в перший день наступу бійцям вдалося зламати ворожу оборону, 4 гвардійський механізований корпус стрімко просувався в південному напрямку. Фашистське командування перекинуло проти головного угрупування 3 Українського фронту 2 танкові дивізії, в цілому на Криворізько-Нікопольському плацдармі було зосереджено 1 мільйон 240 тисяч бійців супротивних армій. Фюрер віддав наказ за будь-яку ціну утримати місто руди й металу, тому бої за Кривий Ріг мали ще й велике економічне значення для обох сторін. Але, незважаючи на шалені контратаки фашистів, радянські війська все ж таки повільно просувалися вглиб окупованих територій.

З півночі атакували ворога з’єднання 37-ї армії генерала Шарохіна, з півдня – війська генерала Глаголєва. З повітря підтримували льотчики 17-ї повітряної армії. Ворог оточив місто мінними полями, оборонними рубіжами, деякі опорні пункти доводилося відбивати по декілька разів. Під шаленим натиском ворога, війська 46-ї армії змушені були відступити від Широкого. І сьогодні пам’ятають старожили села Кравці запеклий бій, який прийняли артилеристи 115-ї бригади капітана Шитова. Всі вони полягли на підступах до Кривбасу. Варто відзначити, що на штурм Кривого Рогу було перекинуто найкращі радянські дивізії, котрі відзначилися ще під Сталінградом.

Кривий Ріг був одним із найважливіших населених пунктів на шляхах визвольної армії в далекому 1944-му. Фронт вигнувся дугою у 140 кілометрів, і радянському командуванню довелося терміново вносити корективи у план наступальної операції. А які саме? – розповідь продовжимо у наступному випуску спеціальної рубрики.
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити