Погода

Погода
Погода в Кривом Роге

влажность:

давление:

ветер:

Курс Валют

допомога з курсовими
ІСТОРИЧНИЙ БЛОК № 3. ВИЗВОЛЕННЯ МІСТА. (ВІДЕО) PDF Друк
П'ятниця, 14 лютого 2014, 18:37

osvob ukraini_2

В архівах музею зберіглося чимало матеріалів про вирішальні години штурму Кривого Рогу: сотні солдат та офіцерів були відзначені за мужність та героїзм урядовими нагородами, чотирнадцятьом  присвоєно  звання Героїв Радянського Союзу. Наступ розгортався стрімко: 10 лютого ударна група вийшла до річки Інгулець, створивши плацдарм. Сім днів посиленої артпідготовки, - і  війська 37 та 46 армій почали атаку. Головні сили рушили з південного сходу, через півтори години після початку наступу війська 15-ї гвардійської стрілецької дивізії зайняли станцію Мудрьона, до 11-ї години були звільнені Карнаватка і рудник імені Артема. Ще раніше – о 6-й ранку - 28 гвардійська дивізія витіснила ворога зі Змички. Велику допомогу надавали нашим бійцям підпільники та партизани, які рушили назустріч визволителям.

Найважчі бої точилися за центр старого міста, доводилося штурмувати кожен будинок. Лише вдень вдалося зайняти вулицю Леніна. Відступаючи, фашисти знищували залізничні колії, затруднювала наступ наших військ і багнюка, тому місцеві жителі квапилися прийти на допомогу.

Важкі атаки були в районах Сухої Балки, рудниках імені Фрунзе та Карла Лібкнехта. Тільки, коли сутеніло, 92 та 188 стрілецькі дивізії, переправившись у крижаній воді, увірвалися на західний берег Саксагані – за підтримки 10 повітряно-десантної дивізії. Пізно увечері 22-го лютого радянські війська зайняли крайні рубежі на схід від Лозуватки, Мар’янівки і вздовж берега річки Інгулець.

В результаті Криворізько-Нікопольської операції було розгромлено 12 фашистських дивізій. Відкинувши ворога від Дніпра, радянські війська зруйнували сподівання фюрера на відновлення зв’язку з блокованою в Криму 17 армією. На кадрах кінохроніки -  переможна хода наших бійців проспектом Карла Маркса,  невдовзі після того на вулиці Леніна відбувся урочистий мітинг, де мешканці міста вітали своїх героїв. 22-го лютого салютувала визволителям Кривбасу Москва, 26 із 28 дивізій, які визволяли наше місто, були удостоєні почесного звання «Криворізьких». На жаль, затьмарювала радість гіркота втрат: 35 тисяч бійців заплатили життям за цю перемогу, їх подвиг  вшановують в ці лютневі дні вдячні криворіжці. Квітами та свічками пам’яті, які спалахують в усіх храмах нашого міста напередодні знакової дати.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити