Погода

Погода
Погода в Кривом Роге

влажность:

давление:

ветер:

Курс Валют

допомога з курсовими
ВЄСНІК. МУЗЕЙ. (ВІДЕО) PDF Друк
П'ятниця, 12 вересня 2014, 19:25

muzey vesnik

Цього року Кривий Ріг відзначав декілька важливих історичних дат: 70-річчя заводу «Криворіжсталь» і 40-річчя будівництва 9 домни. До цих подій Криворізький історико - краєзнавчий музей вже презентував для мешканців міста виставку «Криворіжсталь: від домни до домни». Значну частину експозицій якої присвячено першому директору  «Криворіжсталі» Якову Вєсніку. Саме за його  ініціативи у далекому 1931 році почали зводити тоді ще майже у степу завод – майбутній гігант металургії України. Цьогоріч виповнюється  120 років з дня народження Якова Вєсніка . На вшанування пам’яті цієї видатної людини У Криворізькому історико- краєзнавчому музею організували  лекційну зустріч з молоддю.

Яків Ілліч Вєснік був неординарною особистістю. Герой громадянської війни, бойовий комісар, близький друг відомого політика Серго Орджонікідзе. Після війни став одним із провідних керівників мирного будівництва, поновлював затоплені Рідерівські рудники, працював віце-президентом Амторга в Нью-Йорку і в представництві торгівлі СРСР у Швеції. Зводив нафтопровід у Баку, налагоджував роботу цехів відомої Магнітки. Тому не дивно, що складне й здавалося б неможливе для виконання завдання: побудувати за рік у криворізькому степу завод доручили саме йому. Яків Вєснік впорався за три роки, у серпні 1934-го вже запрацювала перша домна -  «Комсомолка». Крім цього  перший директор заводу подбав і про проведення лінії міського трамваю, що підвозив би робітників до початку зміни. Але навіть високі нагороди – три ордени Червоного Прапора і орден Леніна – не врятували мужнього комісара від хибних звинувачень у контрреволюційній діяльності. Як ворог народу, Яків Вєснік був розстріляний у 1937 році, і лише за часів незалежності йому повернули заслужену славу. Сьогодні роль цього видатного діяча обов’язково згадують на уроках краєзнавства та історії в криворізьких навчальних закладах.

 Чимало цікавих і маловідомих фактів з біографії Якова Ілліча розкрив студентам фільм із серії «Маленька гаряча батьківщина», цей матеріал підготували досвідчені історики міста й області. Так, і на сьогоднішній день залишилося ще чимало білих плям в історії Криворіжжя, про це говорять і педагоги міста

У 1999 році біля прохідної заводу було встановлено пам’ятник його першому директору Якову Вєсніку. Адже, скільки б не минуло років, пам'ять про таких діячів не змозі стерти час. Бо ця видатна людина  жила і працювала заради міста, і зробила все аби і на сьогодні Кривий Ріг залишався флагманом металургії, містом відомим далеко за межами України.