Погода

Погода
Погода в Кривом Роге

влажность:

давление:

ветер:

Курс Валют

допомога з курсовими
ЗУСТРІЧ В МУЗЕЇ. ОПЕРАЦІЯ «ВІСЛА» (ВІДЕО) PDF Друк
Четвер, 13 вересня 2012, 10:14

vistaУ 2012-му виповнилося 65 років проведення операції «Вісла» - таку кодову назву отримала військово-адміністративна акція 1947 року по виселенню українського населення Польщі на північні та західні території, котрі входили до війни до складу Німеччини.

І сьогодні вітчизняні та зарубіжні історики продовжують вивчати ці маловідомі факти, підключаються до роботи і криворізькі дослідники. Інформаційна зустріч «Операція «Вісла» - очима українських та польських істориків» відбулася в Криворізькому історико-краєзнавчому музеї, з маловідомими досі матеріалами фахівці знайомили студентів та школярів. Операція «Вісла» і сьогодні залишається однією з маловивчених сторінок української історії, ці матеріали кілька десятиліть мали статус «цілком таємно» в закритих архівах КДБ, і лише в 90-ті роки 20 століття їх почали оприлюднювати. За останніми даними, до Жешувського, Люблинського та Краківського воєводств ПНР було депортовано близько 170 тисяч українців з Підляшшя, Надсяння, Холмщини та Лемківщини – територій, які відійшли від Німеччини до Польщі після Другої світової війни. Операцію здійснювала оперативна група військ «Вісла», яка і дала назву цій трагічній для народу акції.

Для старшокласників, яких було запрошено на інформаційну зустріч, операція «Вісла» стала ще одним відкриттям таємниць української історії. На уроках цю тему лише коротко згадують, а між тим – за фактами примусової депортації – трагедія сотень розлучених великих родин, які розкидали по різних воєводствах Польщі. А їхні села спалили, аби ніхто не міг повернутися додому.

Після короткої лекції учням продемонстрували фільм «Дорога додому», знятий вітчизняними та польськими кінематографістами. Для багатьох переселенців ця дорога затяглася на десятиліття, люди отримали в Польщі інші прізвища, діти – іншу мову, було повністю знищено всіх священників греко-католицької церкви. У липні 2007 року у спільній заяві Україна та Польща визнали операцію «Вісла» злочинною по відношенню до власного народу, наслідки цієї трагедії й досі відчувають українці.

Українці у Польщі стали розпорошеною діаспорою, позбавленою малої батьківщини, зараз люди, вивезені в 1944-46 роках з Холмщини, Підляшшя та інших етнічних територій, вимагають від урядів України та Польщі надання статусу депортованого народу та відшкодування моральних та матеріальних збитків. Однак, схоже, що вирішення цього питання затягнеться на роки. На жаль, історію змінити  неможливо, і єдине, чим можна зарадити у виправленні помилок зараз – зробити все можливе, аби наступні покоління зробили правильні висновки страшного уроку операції «Вісла». Як поляки, так і українці.

 

Цей вміст було заблоковано. Ви більше не можете розміщувати будь-які коментарі.

Счетчик PR-CY.Rank